Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 05/3/2008
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Balogh Levente
Titlul articolului: Új választási rendszer
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://www.kronika.ro/index.php?action=open&res=17861


Numele cotidianului

Fotó: Rompres

Elfogadta tegnap a képviselõház az egyéni választókerületes választási rendszer bevezetésérõl szóló törvényt. Az új jogszabályt – amely a jelenlegi, pártlistás rendszert váltja fel – 231 „igen”, 11 „nem” voks és 18 tartózkodás mellett szavazta meg a törvényhozás alsóháza, amely az alkotmány értelmében a döntéshozó fórum ebben a kérdésben, így a jogszabályt aláírás végett az államfõhöz továbbítják.

A törvény ellen a Nagy-Románia Párt (PRM) képviselõi szavaztak, míg az RMDSZ-es honatyák tartózkodtak. Márton Árpád, a szövetség képviselõházi frakcióvezetõje a Krónika kérdésére elmondta: azért tartózkodtak, mivel nem kaptak garanciát arra, hogy a törvény nem a magyar képviselet parlamentbõl történõ kiszorítását célozza, ráadásul több alkotmányellenes elemet is észleltek a tegnap elfogadott törvényben. A cikkelyenkénti szavazás során elfogadták azt a kiegészítést is, amelyet a Szociáldemokrata Párt (PSD) nyújtott be a tervezethez, és amely azt irányozza elõ, hogy a megyei önkormányzatok elnökeit is közvetlen szavazással válasszák meg.

A képviselõk annak ellenére szavazták meg a módosítást, hogy azt korábban az illetékes parlamenti szakbizottság elvetette. A tegnapi voksoláson 132 „igen", 42 „nem" szavazat és 62 tartózkodás mellett bólintottak rá a megyei önkormányzati vezetõk közvetlenül történõ megválasztására. A PSD azon javaslatát is megszavazták, amelynek értelmében a megyei közgyûlés ülésén a jövõben az elnök is szavazati joggal bír majd. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ jelezte: nem ért egyet a módosítással, és a két kormánypárthoz a PRM és a Konzervatív Párt (PC) is csatlakozott. Az ellenzõk nem zárták ki, hogy az alkotmánybíróságon támadják meg a módosítást, sõt a PRM jelezte: máris elkezdte az aláírásgyûjtést ez ügyben.

PSD–PD-L-koalíció

Mint arról már beszámoltunk, az egyéni választókerületes választási rendszer bevezetését Traian Bãsescu államfõ vetette fel, azzal érvelve, hogy az hozzájárul a politikai osztály megtisztulásához. A tegnap megszavazott jogszabály értelmében a képviselõket és szenátorokat egyéni választókerületekben választják meg, egyfordulós szavazás során. Amennyiben egy jelölt megszerzi a voksok felét, plusz egy szavazatot egy választókerületben, mandátumhoz jut. Arra az esetre, ha nem dõlne el a voksolás során a mandátum sorsa, szintén a PSD által javasolt módszert fogadták el a honatyák a betöltetlenül maradt képviselõi helyek elosztására. Az Anghel Stanciu képviselõ által benyújtott tervezet értelmében a szabad mandátumokat annak függvényében osztják ki a jelöltek között, hogy azok milyen arányban szerezték meg az egy mandátumhoz szükséges szavazatokat. A pártok többsége ugyan ezt elvetette, rámutatva, hogy igazságtalan elosztáshoz vezet, mivel a nagyobb választókerületben induló jelöltek több szavazatot gyûjtenek össze, a Demokrata-Liberális Párt (PD-L) támogatásával végül azonban mégis sikerült elfogadni az indítványt.

A PD-L egyúttal azt is szorgalmazta, hogy rögzítsék: a választókerületek mérete közötti eltérés ne haladja meg a 10–15 százalékot, ám ezt procedurális okokra hivatkozva elvetették. Mihai Voicu parlamenti kapcsolatokért felelõs miniszter szerint a választókerületek határvonalait úgy kell megvonni, hogy minél kisebbek legyenek az egyenlõtlenségek, ám hozzátette, ez nem minden esetben lehetséges. A választókerületek kialakítására bizottságot hoznak létre, amelynek 90 napon belül el kell készülnie a munkával. Arról már a korábbi egyeztetéseken megállapodtak a pártok, hogy a képviselõházban 70 ezer, a szenátusban 160 ezer választót képvisel majd egy honatya. A jogszabályban benne maradt az úgynevezett alternatív választási küszöb is, azaz azon párt, amely hat képviselõi és három szenátusi választókerületben elsõ helyen végez, bejut a parlamentbe, még akkor is, ha országos szinten nem éri el az öt százalékot.

Magyarellenes él?

Márton Árpád, az RMDSZ képviselõházi csoportjának vezetõje a Krónikának elmondta, a jogszabályban semmilyen garancia sincs arra, hogy nem fogják a magyar közösség parlamentbõl történõ „kiebrudalására" használni. „A vita során fölvetettük, hogy látni szeretnénk az egyéni választókerületek határait, és a parlamenti küszöb eltörlését is javasoltuk a kisebbségek számára. Egyik sem teljesült, ezért nem szavaztuk meg a jogszabályt" – mondta Márton. Mint kifejtette, a továbbiakban fennáll annak a veszélye, hogy a választókerületeket a magyar közösség számára kedvezõtlenül alakítják ki.

Hozzátette: a törvényben számos alkotmányellenes cikkely is szerepel. A frakcióvezetõ szerint idesorolható, hogy nem szavatolja a reprezentativitást. „Emellett az alkotmánybíróság korábban úgy döntött, hogy a képviselõket közvetlenül kell megválasztani – ám az esetek hatvan százalékában ez nem így lesz, mivel a második vagy harmadik helyezettek jutnak mandátumhoz" – mutatott rá. Mint elmagyarázta, ez azért történhet meg, mert a leadott voksok alapján kiszámítják, hogy egy párt hány mandátumhoz jut egy megyében. Ezért hiába nyeri meg tíz kerületbõl az összesben a választást a párt jelöltje, ha megyei szinten csak 35 százalék voksolt rá, akkor három mandátumot kap, a fennálló öt százalék pedig bekerül egy országos kosárba, ahonnan több körbõl álló eljárás során osztják vissza a mandátumokat. „Az egész rendszer olyan, mint a rulett" – jellemezte Márton. A képviselõ azt is alaptörvény-ellenesnek tartja, hogy azok, akik nem tartózkodnak a lakhelyük szerinti választókerületben, nem voksolhatnak, és azok sem, akik külföldön tartózkodnak, és nem rendelkeznek külföldi állandó lakhellyel. A választhatóság elve is sérül, mivel a pártoknak minden egyes jelölt után öt minimálbérnek megfelelõ összeget kell befizetnie egy alapba, amit akkor kap vissza, ha a párt országos szinten eléri a két százalékot. „Ez pedig csak a gazdag vagy gazdag személyek által irányított pártoknak kedvez" – mutatott rá Márton Árpád. Közölte ugyanakkor, hogy az RMDSZ ezek ellenére sem kívánja megtámadni a törvényt az alkotmánybíróságon, ezt másokra hagyja. „Ehelyett igyekszünk, hogy elérjük: tisztességesen rajzolják meg a választókerületek határait, valamint azon, hogy megértessük a választókkal: még ebben a formában is érvényesíthetõek a voksok, így érdemes a kisebb pártokra szavazni" – mutatott rá a frakcióvezetõ.

Mihai Voicu üdvözölte a törvény elfogadását, ugyanakkor aggodalmát fejezte ki a megyei önkormányzatok elnökeinek megválasztására vonatkozó cikkely elfogadása miatt, mivel úgy vélte: annak esetleges alkotmányellenessége az egész jogszabály szempontjából káros lehet.

Anghel Stanciu úgy vélekedett, a jogszabály hozzájárul a politikai osztály megtisztulásához, amely szerinte a PD-L-s honatyákkal kezdõdik majd, akik ódzkodtak a kétfordulós választás elfogadásától, amely nehezebbé tette volna az „elnöki párt" számára a parlamenti többség megszerzését. Cristian Rãdulescu PD-L-s képviselõ szintén pozitívumként értékelte a jogszabály megszavazását, ugyanakkor rámutatott: az további tökéletesítésre szorul.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.